تبلیغات
مرجع نرم افزار ایرانیان - پیشینه ی تاریخی کاربرد نام خلیج فارس
مرجع نرم افزار ایرانیان
دانلود نرم افزار های جدید,اس ام اس ,فیلم,تكست رپ,جاوااسكریپ,اسكریپت,cms,قالب وبلاگ,قالب سایت
گروه طراحی قالب من خانه ایرانیان گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


برای تبادل لینك آماده هستیم
این سایت تنها برای اطلاع رسانی و آموزش تهیه گردیده است و هیچگونه مسئولیتی در قبال چگونگی استفاده از اطلاعات مندرج در این سایت برعهده نخواهند داشت.

مدیر وبلاگ : محمد
نظرسنجی
چه مطالبی دوست دارید ؟


پیشینه ی تاریخی کاربرد نام خلیج فارس
در نوشتار حاضر تلاش خواهد شد با تكیه بر شماری از منابع و كتب تاریخی به گونه ای مختصر و موجز پیشینه تاریخی كاربرد نام « خلیج فارس» برای آبراه بسیار مهم و استراتژیك خلیج فارس مورد بررسی، بازكاوی و یادآوری قرار گیرد.

تا قبل از ورود آریاییان به فلات ایران در منابع آسوری از خلیج فارس با عنوان « نارمرتو Narmarratu» نام برده شده است كه به معنای رود و یا آبراه تلخ است و این قدیمی ترین عنوانی است كه بر خلیج فارس داده شده است.

در كتیبه ای از داریوش بزرگ شاه هخامنشی واژه یا عبارت « درایه تیه هچا پارسه آئی تی Draya tya hacha Parsa aity» بر آبراه خلیج فارس اطلاق شده است كه معنای آن « دریایی كه از پارس می رود» است.

فلاویوس آریانوس (Flavius Arrianus) مورخ یونانی كه در قرن دوم میلادی می زیسته است در كتابش آنابازیس برای نام خلیج فارس واژه « پرسیكون كاای تاس Persikon Kaitas» را به كار می برد كه معنا و مفهوم آن قرابت نزدیكی با عبارت « خلیج فارس» دارد.

« استرابون Strabon» جغرافی دان معروف یونانی هم كه در نیمه قرن اول میلادی زندگی می*كرد در كتاب خود مكرراً از همین واژه برای معرفی خلیج فارس بهره برده و به ویژه تصریح می كند كه اعراب ب93ین دریای سرخ و خلیج فارس (پرسیكون كا ای تاس) روزگار می گذرانند.

كلودیوس پتوله ما اوس (Claudius Ptalemaeus) معروف و مشهور به بطلمیوس بزرگترین جغرافیادانان عالم در قرون اولیه پس از میلاد در قرن دوم میلادی از آبراه خلیج فارس تحت نام « پرسیكوس سینوس Persicus Sinus» ذكر كرده است كه دقیقاً به مفهوم « خلیج فارس» است. در برخی منابع لاتین این واژه به صورت سینوس پرسیكوس و « ماره پرسیكوم Mare Persicum» هم ذكر شده است كه معنای عبارت اخیر دریای پارس است.

لازم به یادآوری است كه در بسیاری از زبانهای زنده دنیا نیز همین واژه سینوس پرسیكوس برای معرفی نام خلیج فارس وارد شده است. چنانكه در زبانهای : فرانسه به صورت : Golfe Persique؛ .6انگلیسی Persian Gulf؛ آلمانی Persischer Golf؛ ایتالیایی Golfo Persico؛ روسی Persidskizaliv؛ ژاپونی Perusha Wan؛ و تركی Farsi Korfozi ثبت شده است.

كوین توس كورتیوس روفوس (Quintus Curtius Rufus) مورخ رومی هم در قرن اول میلادی نام لاتین « آكوارم پرسیكو Aquarum Persico» را برای نام خلیج فارس به كار برده است كه به معنای آبگیر پارس است.

در منابع تاریخی و جغرافیایی دوره اسلامی نیز به طور مكرر برای شناسایی و معرفی آبراه خلیج فارس از واژه ها و عبارات « بحر فارس ـ البحر الفارسی ـ الخلیج الفارس ـ خلیج فارس» استفاده شده است.

ابوبكر احمد بن محمدبن اسحاق بن ابراهیم الهمدانی مشهور و معروف به ابن الفقیه در اثر جغرافیایی اش مختصر كتاب البلدان كه در سال 279ق تألیف شده است درباره خلیج فارس چنین آورده است : « و اعلم ان بحر فارس و الهندهما بحر واحد لاتصال احدهما بالاخر. یعنی : بدان كه دریای پارس و هند از برای پیوستگی به یكدیگر هر دو یك دریا هستند.»

ابوعلی احمدبن عمر بن رسته در كتابش الاعلاق النفیسه و در سال 290ق درباره خلیج فارس چنین نوشته است :
« فاما البحر الهندی یخرج منه خلیج الی ناحیه فارس یسمی الخلیج فارس ... و بین هذین الخلیجین (یعنی خلیج احمر و خلیج فارس) ارض الحجاز و الیمن و سایر بلاد العرب. یعنی : اما دریای هند، از آن خلیجی به سوی ناحیت پارس بیرون آید كه خلیج فارس نام دارد... و بین این دو خلیج یعنی خلیج احمر و خلیج پارس سرزمین حجاز و یمن و دیگر بلاد عرب واقع است.

ابوالقاسم عبیدالله بن عبدالله بن احمد بن خرداد به خراسانی (وفات 300ق) در كتاب خود المسالك و الممالك در این باره می نویسد: « گروهی از این رودها به سوی بصره و گروهی به سوی مذار [شهری بین واسط و بصره] روانند و سپس همه آنها به دریای پارس می ریزند.»

بزرگ بن شهریار الناخذاه هرمزی (ناوخدای هرمزی) در كتابش عجایب الهند بر و بحر و جزایره كه در سال 342ق آن را تألیف كرده است از واژه « بحر فارس» برای معرفی خلیج فارس بهره برده است. ابواسحاق ابراهیم بن محمد الفارسی الاصطخری (وفات 346ق) هم در كتاب خود مسالك الممالك از همین عبارت « بحر فارس» برای معرفی نام خلیج فارس استفاده می كند. مورخ نامدار ابوالحسن علی بن الحسین بن علی مسعودی (وفات 346ق) نیز در اثرش « مروج الذهب و معادن جوهر» در ذكر خلیج فارس عبارت « بحر فارس» را به كار برده است. مسعودی در كتاب دیگرش « التنبیه و الاشراف» هم واژه « البحر الفارسی» را برای شناساندن خلیج فارس به كار گرفته است.

ابوریحان محمد بن احمد البیرونی الخوارزمی (وفات 440ق) نیز در آثار خود واژه های « دریای پارس ـ خلیج پارس ـ بحر پارس» را برای معرفی خلیج فارس ذكر كرده است.

ابن حوقل در اثرش « صورﺓ الارض» و بشاری در كتابش احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم كه به ترتیب در سالهای 367ق و 375ق تألیف شدهاند، واژه « بحر فارس» را به جای خلیج فارس به كار برده اند در كتاب « حدودالعالم من المشرق الی المغرب» هم در معرفی خلیج فارس از عبارت « خلیج فارس» بهره گرفته شده است.

محمد بن نجیب بكیران در كتابش جهان نامه؛ ابن البلخی در كتابش فارسنامه؛ شرف الزمان طاهر مروزی در اثرش طبایع الحیوان؛ ابوعبدالله محمد بن عبدالله بن ادریس در كتاب نزهه المشتاق فی اختراق الآفاق؛ شهاب الدین ابوعبدالله یاقوت بن عبدالله حموی رومی در كتاب مشهورش معجم البلدان؛ ابوعبدالله زكریا بن محمد بن محمود قزوینی در كتاب آثارالباقیه و اخبارالعباد؛ در كتاب عجائب المخلوقات و غرایب الموجودات؛ ابوالفداء در كتاب تقویم البلدان؛ و شمس الدین ابوعبدالله محمد بن ابی طالب الانصاری الدمشقی الصوفی در كتابش نخبة الدهر فی عجایب البر و البحر به ترتیب واژه ها و عبارات : « بحر پارس - دریای پارس (و هم بحر پارس) ـ الخلیج الفارسی ـ بحر فارس ـ دریای پارس (و هم بحر فارس) ـ دریای پارس ـ بحر فارس ( و دریای پارس) ـ بحر فارس و بحر الفارسی (و بحر فارس)» را در معرفی و ذكر خلیج فارس به كار برده*اند.

این عبارات و واژه ها به طور مكرر طی قرون پنجم تا یازدهم قمری در كتب و منابع تاریخی و جغرافیایی زیر نیز ذكر شده است : شهاب الدین احمد بن عبدالوهاب بن محمد النویری در كتاب نهایت الادب فی فنون العرب؛ حمدالله ابی بكر مستوفی در كتاب نزهه القلوب؛ ابوحفص زین الدین عمر بن مظفر معروف به ابن الوردی در كتاب حزیدة العجائب و فریدة الغرایب؛ ابن بطوطه در كتاب خود تحفه النظار فی غرائب الامصار و عجائب الاسفار؛ ابوالقاسم محمد بن حوقل در كتاب صورةالارض؛ و كتاب صبح الاعشی فی كتابه الانشاء نوشته احمد بن علی بن احمد القلقشندی.

همچنین مصطفی بن عبدالله كاتب چلبی فلسطینی معروف و مشهور به حاجی خلیفه (وفات 1067ق) صاحب كتاب كشف الظنون در كتاب دیگرش جهان نما در توصیف خلیج فارس آورده است : [ترجمه از زبان تركی است] « دریای پارس ـ به این دریا سینوس پرسیقوس می گویند یعنی خلیج فارس به مناسبت اینكه در مشرق آن فارس واقع است بدان نسبت داده می شود و آن را ماره پرسیقوم (دریای پارس) نیز می گویند.»

در جلد هفتم دایرة المعارف البستانی نیز كه در سال 1883م به چاپ رسیده است برای معرفی خلیج فارس از واژه « الخلیج العجمی» استفاده شده است.

منبع: partizan_g.mihanblog.comنقشه های خلیج فارس
 

 


نوع مطلب : اخبارسایت، 
برچسب ها : پیشینه ی تاریخی کاربرد نام خلیج فارس، خلیج فارس در گذر زمان، خلیج فارس،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 30 مرداد 1390
سه شنبه 17 مرداد 1396 ساعت 07 و 19 دقیقه و 05 ثانیه
This is my first time pay a quick visit at here and
i am truly happy to read all at single place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای مرجع نرم افزار ایرانیان محفوظ استآریان پیامک

{headers} ارائه دهنده خدمات پیامک. شامل پیامک برند، پیامک منطقه ای، پیامک انبوه و آریان پیامک | پنل اس ام اس آریان پیامک | پنل اس ام اس » پنل اس ام اس